Endüstriyel Tasarım Nedir

Tasarım bir ürünün hepsi veya parçaları olarak düşünülebilir.  Ürünün üzerindeki süslemeler, parçalar, şekiller, renkler tasarım olarak ortaya konulmaktadır. Ürünün en küçük parçalarından en büyük parçasına kadar tasarımdan oluşur. Tasarım insan yaratıcı fikirleridir. Bir ürünün oluşma fikrinden itibaren yaratım ve ortaya çıkma sürecine endüstriyel tasarım denir. Tasarımlar günümüzde daha çok tüketiciye yönelik düşünülüp, yapıldığından dolayı bir ürünün fonksiyonel nitelikleri kadar dış görünüşü de önem kazanmıştır.

Ürün reklamlarında tüketiciye yönelik olarak daha çok görünler ön planda tutulmaktadır.  Müşteri odaklı olarak çalışılan tasarımlarda ürün nitelikleri kadar artık dış görünümler de önem kazanmıştır. Tüketici öncelikle ürünlerin markalarına sonra tasarımlarına yani dış görünümlerine bakarak karar vermektedir. Ürün ambalajları, ambalaj desenleri , ürünlerin renkleri üzerlerindeki desenler, tekstilde kumaş desenleri, mobilya biçimleri, makine ve araç tasarımları yaratıcı bir süreçten geçilerek ortaya çıkarlar. Yedek parça tasarımları, araba modelleri gibi teknik tasarımlarda önemli yaratıcı fikirlerdir. Tüm bunlar ticari amaçlarla yapılan çalışmalar olup müşteri memnuniyeti ve tanıtımı ön plandadır.

Endüstri ürünleri tasarımı kimya ve tarım alanları haricinde makinelerce üretilebileni taşınabilir ürünlerin yaratım sürecidir. Endüstriyel tasarım kullanılabilir ve makine ile üretilen ürünlerin yaratılmasında kullanılan sanat ve bilim uygulamalarıdır. Günlük olarak kullandığımız tüm ürünlerin dış görünümleri ve fonksiyonel nitelikleri özel olarak tasarlanmaktadır. Bu bir süreçtir. Bir ürünün tüketiciler üzerinde etkili olabilmesi için hem sanatsal fikirler hem de mühendislik bilgileri bir arada kullanılmalıdır. Bir ürün tasarlanırken, ekonomi, pazarın durumu, ürünün biçimi, nitelikleri, ergonomik özellikleri ve üretim yöntemleri gibi pek çok unsur düşünülür. Endüstriyel ürünlerin tasarımının, topluma faydalı olabilecek, yeni fikirlere yol açabilecek, insana ve çevreye değer veren nitelikte olması beklenir.

Ayrıca yaratıcı fikirlerini başka ülkelere tanıtan ülkeler için endüstriyel tasarım önemli bir süreçtir. Türkiye’de endüstriyel tasarım alanına çok az firma önem vermektedir. Üretim yapan tüm firmalar gereken önemi verse pek çok yaratıcı fikirler doğar ve ülkemiz daha ileri, dünya çapında tasarımlarıyla tanınmış ülkeler içinde yerini alır. Böylece ülkemizde yapılan yabancı firmaların ürünlerini taklit etme durumu ortadan kalkar. Başka tasarımların taklit edilmesiyle firmalar cezalar almakta, üretimleri durdurulmaktadır. 1995 yılında tasarımların korunması, patent ve marka hakları konusunda kanun hükmünde kararname ile bu işler yasal olarak yürütülmektedir.   Bu kanun ile marka tescili, patent tescili ve tasarım tescilleri önem kazanmıştır. Firmalar ürettikleri ürünlerin taklit olmaması konusunda dikkat etmeli ve endüstriyel tasarım konusuna eğilmeliler.